Novinky

Novinky a zrychlování pevného internetu DSL. Co je "Terminátor" a "bonding"?

Již velmi brzy potěšíme statisíce domácností po celé České republice zdvojnásobením jejich aktuálně dostupné rychlosti našeho pevného DSL internetu. Jak toho docílíme?


Bonding

Nárazové zrychlení takto velkého počtu linek (konkrétně 385 000 domácností zrychlí z 20 Mb/s na 50 Mb/s a dalších 560 000 domácností zrychlí z 50 Mb/s na 100 Mb/s) je možné díky technologii zvané bonding, česky přeloženo jako propojení. V praxi to bude znamenat, že se sloučí (propojí) dvě DSL přípojky a spojí se v jednu službu. Výbornou zprávou pro zákazníka je, že cena služby se nebude na rozdíl od její rychlosti skládat ze součtu dvou linek, ale bude velmi podobná cenám současných DSL tarifů. I díky tomu se Česká republika opět posune blíže světovým špičkám ve srovnání průměrné dostupné rychlosti internetu.

Terminátor

Terminátor je pracovní název nového moderního koncového zařízení pro DSL připojení. Jedná se o modem (viz fotografie ve článku), který kromě bondingu bude podporovat všechny dostupné technologie pro bezproblémový a rychlý chod internetu. Zařízení zůstane v majetku poskytovatele a v našich přípojkách, které budou bonding využívat, bude součástí ceny služby. Terminátor bude zakončen konektorem RJ-45, což je standardní ethernetový konektor používaný napříč technologiemi připojení, do kterého bude možné zapojit vlastní router pro připojení všech zařízení v domácnosti zákazníka. Seznam podporovaných routerů aktuálně připravujeme. Dalším efektem terminátoru bude cenové zatraktivnění tarifu DSL ultra s rychlostí až 250 Mb/s — ten v současnosti vyžaduje speciální modem v ceně 3 900 Kč, který terminátor v kombinaci s routerem kompletně nahradí při výrazně nižší koncové ceně.

Na co ještě čekáme?

Nyní se pracuje na zavedení dostupnosti bondingu do našeho ověřovače služeb, abychom mohli přesně určit, na kterých adresách bude technologie dostupná. Naše zákazníky, kterých se změna dotkne, budeme včas informovat, aby mohli výhod, které přináší rychlejší internet, využívat co nejdříve :)

#internetnasbavi