26. 11. 2019
Pravda o DVB-T2. Víte přesně, co změna přinese?
Kampaně s informacemi o přechodu na nový vysílací standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 jsou všude kolem nás a je velmi těžké je minout. Společně s nimi se bohužel množí zavádějící až nepravdivé informace o tom, co změna opravdu přinese.
Připravili jsme pro vás seznam nejdůležitějších otázek včetně pravdivých odpovědí, které vám pomůžou se zorientovat.
Týká se mě přechod na DVB-T2?
Pokud aktuálně používáte k příjmu pozemního televizního signálu venkovní nebo pokojovou anténu, pak ano.
Proč se DVB-T2 zavádí?
Na základě rozhodnutí vlády. Oproti předchozímu DVB-T je nový standard výrazně úspornější a uvolní se tak pásmo, které budou využívat mobilní datové sítě 5G.
Bude vysílání ve standardu DVB-T2 zdarma?
Ano, vysílání DVB-T2 se aktuálně neplánuje zpoplatnit.
Kdy bude ukončeno DVB-T vysílání?
Bude se ukončovat postupně dle lokalit. První vypnou vysílače v Praze 27.11.2019, poslední vysílač pak 28. 6. 2020 29. 10. 2020 ve Valašských Kloboukách.
Nejsou ostatní způsoby přijímání televize drahé a pro většinu lidí nedostupné?
Ne. Například náš základní tarif SledovaniTV start, který oproti DVB-T2 nabízí divákům mnoho výhod jako možnost nahrávat oblíbené pořady, všechny již odvysílané pořady ze všech stanic přehrát až 168 hodin zpětně, vybrat si u podporovaných pořadů a filmů originální znění či dabing nebo sledování televize zároveň na více zařízeních, můžete mít již od 100 Kč/měsíc. To je mimochodem menší částka než ta, kterou měsíčně platíte za koncesionářské poplatky, pokud vlastníte televizní přijímač nezávisle na tom, jaký typ šíření televizního signálu přijímáte.
Bude DVB-T2 vysílání v lepší kvalitě?
Zde dochází k velké manipulaci s diváky. DVB-T2 standart umožňuje, aby stanice vysílaly ve vyšším rozlišení než dosud díky úspornějšímu datového toku, ale komerční stanice se vyjádřily, že vysoké rozlišení v bezplatném vysílání nenabídnou. Mnoho diváků si pořídilo nový televizor vybavený DVB-T2 přijímačem s vidinou sledování televize s krásným obrazem, kterého se ale zdarma u nejsledovanějších programů v ČR nedočkají.
Přinese DVB-T2 možnost pustit si pořad zpětně po odvysílání?
V právě probíhající kampani uvádí České Radiokomunikace tuto funkci jako výhodu DVB-T2, což není pravda. Jsou zde zásadní důvody proč:
- Zpětné zhlédnutí je možné využívat zdarma jen v rámci HbbTV (Hybridní vysílání), které představuje nadstavbu klasického lineárního vysílání a kombinuje ho se světem internetu. K tomu potřebujete mít televizor nebo set-top box (přes který přijímáte pozemní vysílání), který tuto funkci podporuje a současně je připojen k dostatečně rychlému internetu. Nabídku HbbTV pak vyvoláte stiskem červeného tlačítka na ovladači.
- Zpětné zhlédnutí v HbbTV bude fungovat jinak, než očekáváte. Nabídku HbbTV si totiž každá TV stanice řeší zvlášť, některé stanice ji dokonce nenabízí vůbec. Přes červené tlačítko si tak zpětně pustíte jen vybrané filmy a seriály. Ve velké míře se jedná o pořady z vlastní produkce dané televizní stanice. Opravdové zpětné zhlédnutí, které boří linearitu televizního vysílání a odpovídá moderním požadavkům současného diváka tak naleznete pouze v rámci televizního vysílání přes internet (IPTV).
- HbbTV již několik let funguje a změna vysílacího standardu na DVB-T2 na něj nemá žádný vliv. Jak potvrdili i zástupci České televize a FTV Prima – nabídku HbbTV stále rozšiřují bez jakékoliv přímé souvislosti s přechodem na DVB-T2.
Které stanice budu moci na DVB-T2 naladit?
Mohu si vysílání přes internet zdarma vyzkoušet?
ANO! Pro naše nové i stávající zákazníky jsme připravili možnost si zcela nezávazně vyzkoušet službu SledovaniTV start na celé 2 měsíce zdarma. Více informací naleznete v sekci televize nebo na telefonní lince našeho zákaznického centra +420 575 575 777