Novinky

Pozor na podvodné dotazníky

V těchto dnech se opět setkáváme s podvodným dotazníkem, který se spustí při otevření prohlížeče a který vás informuje o výhře, pokud jej vyplníte.


Během nařízené karantény je na internetu online stále více lidí a toho využívají také podvodníci, kteří se snaží získat vaše osobní a platební údaje. Mezi kyber živly je velmi oblíbenou technikou tzv. phishing, kdy se útočník vydává za známou autoritu či firmu.

S phishingovým útokem se ve větší míře setkáváme právě v posledních několika dnech. Při procházení webových stránek v internetovém prohlížeči se uživatelům zobrazí dotazník, který využívá naše logo, firemní barvy a je také psán srozumitelnou češtinou. Na první pohled tak není snadné rozlišit, jeslti se jedná o podvod nebo ne. Jak se nejlépe zachovat?

⚠️ V žádném případě na tento ani podobné dotazníky nereagujte a neproklikávejte je!

Zkontrolujte si url adresu v prohlížeči

Nejjednodušší způsob, jak odhalit podvod, je zkontrolovat adresní řádek ve vašem prohlížeči. Konkrétně si vždy zkontrolujte doménu - u nás se setkáte s variantami avonet.cz, konto.avonet.cz. Náš web je také zabezpečený díky https (https://avonet.cz), což vám naznačuje ikonka zámku vedle adresního řádku. Podvodné stránky bývají často nezabezpečené a mají buďto nesmyslné domény typu 3x4zs4512.com nebo se snaží název firmy komolit jako avonat.cz

Aktualizujte si váše zařízení

Vždy udržujte váš počítač, mobilní telefon i jiná zařízení, se kterými se připojujete na internet, aktualizované. Výrobci těchto zařízení na podvodníky reagují téměř okamžitě a vydávají bezpečnostní aktualizace, které vám pomohou se před podvodníky chránit.

Používejte spolehlivý antivirový program

Nikdo z nás není dokonalý a i přes veškerá opatření se může stát, že se občas na internetu dostaneme tam, kam nechceme. Proto je důležité mít u sebe pomocníka, který nás na tyto případy upozorní, či nám rovnou zamezí přístup a ochrání naše osobní data, hesla a v konečném důsledku i peníze na banovním účtu. V Avonetu dlouhodobě všechna naše zařízení brání antivirový program od slovenské společnosti ESET, který splňuje ty nejnáročnější požadavky na ochranu dat a pravidelně vítězí v testech mezi ostatními výrobci antivirů. Antivirový software ESET Multi-Device Security si můžete jednoduše pořídit společně s naším internetem.