7. 12. 2023
Dejte si pozor na podvodné emaily
Phishing je typ kybernetického útoku pomocí technik sociálního inženýrství, kdy se útočník snaží získat důvěrná data oběti nebo spustit na zařízení oběti škodlivý kód.
Nejčastěji probíhá phishingový útok pomocí podvodného e-mailu s žádostí o informace k naší platební kartě nebo přihlašovací údaje do našeho internetového bankovnictví. Výjimkou ale není ani v chatovacích aplikacích a na sociálních sítích.
E-mailová zpráva může obsahovat oficiální logo i další prvky legitimní komunikace, a přesto může jít o phishing. A útočníci to zkouší opakovaně. Níže naleznete několik rad, které vám pomohou phishing rozpoznat.
Jak phishing poznat?
Neočekávaný e-mail
Nevyžádané e-maily od neznámých osob není nutné otevírat. A když už, pak rozhodně se zvýšenou pozorností.
Požadavek na osobní údaje
Žádná seriózní banka nebo finanční instituce po vás nebude chtít vyplnění hesla do internetového bankovnictví v e-mailu.
Špatná gramatika
Pokud vám zrovna nenapsal váš známý dysgrafik, pak jsou překlepy a špatná čeština varovným signálem, který by mohl znamenat podvodnou zprávu.
Přílišná naléhavost
Útočníci chtějí uživatele donutit provést požadovanou akci co nejrychleji, aby o tom neměl čas přemýšlet. Pokud tedy na vás e-mail příliš tlačí a nutí kliknout na tlačítko či odkaz, a provést zadání vašich přihlašovacích údajů, změnu hesla nebo provést okamžitou platbu buďte ve střehu.
Velmi výhodná nabídka
Zboží zadarmo, služba za nesmyslně výhodnou cenu, nově nalezený příbuzný milionář z Afriky, to vše je typické pro phishing.
Podezřelá e-mailová doména
E-mail je odeslán z veřejné e-mailové domény (např. gmail.com, yahoo.com, seznam.cz) nebo je název domény špatně napsaný (airbank.cz à airbnak.cz).
Podezřelá URL adresa
Adresa odkazu, na který máte kliknout, neodpovídá odesílateli a povaze zprávy. Při přejetí odkazu myší neodpovídá náhled URL adresy názvu odkazu ve zprávě.
Jak se phishingu bránit?
Nepovolujte makra v programech
S makry se setkáte zejména v programech Microsoft Office. Zpravidla jde o žlutou linku s tlačítkem „Povolit úpravy“. Pokud se jedná o škodlivou přílohu, povolením spustíte skript, který například může stáhnout další malware. Pokud dokument použití makra vyžaduje, pečlivě ověřte důvěryhodnost odesílatele.
Neotvírejte každou přílohu či odkaz v e-mailu
Pokud zpráva vykazuje podezřelé znaky (je příliš urgentní nebo vám nabízí příliš dobrou nabídku), neotevírejte přílohu, ani neklikejte na řádné odkazy v e-mailu.
Kontrolujte e-mail odesílatele
Pokud obdržíte urgentní nebo neobvyklý požadavek e-mailem, dobře se podívejte na e-mailovou adresu odesílatele. Zkontrolujte část před i za @. Je doména přesná? Skutečně váš dodavatel používá tento formát jména? Neváhejte si urgentní požadavek ověřit po telefonu.
Komunikujte s IT
Máte z nějaké zprávy špatný dojem? Přepošlete ji na IT oddělení. Vaši administrátoři si s případnou hrozbou poradí.
Nesdílejte služební informace
Útočníci pro spearphishingové kampaně často sledují sociální sítě zaměstnanců konkrétní firmy. Hledají údaje o interním fungování, aby byl jejich podvod skutečně věrohodný. Proto nedoporučujeme veřejně sdílet informace o hierarchii společnosti a interních bezpečnostních a administrativních procesech.
Nezadávejte citlivé informace
Pokud obdržíte e-mailem požadavek na aktualizaci přístupů do banky, nějakého programu nebo informací z platební karty, zbystřete. Renomované instituce podobné požadavky e-mailem neposílají, vždy si tyto údaje nastavujte po přihlášení přímo v programu či bankovnictví. Přihlašujte se prostřednictvím oficiálních stránek, nikoli proklikem z e-mailu či vyhledávače.